A tranzíciós időszak

A tranzíciós időszak amilyen rövid, olyan fontos a tehenek laktációs teljesítményének szempontjából. Ez a 6–8 hetes periódus ellés köré összpontosul; az azt megelőző szakaszt előkészítő időszaknak nevezzük, míg utána fogadó fázisról beszélünk. A tranzícióban kulcsfontosságú fiziológiai változások zajlanak az állatokban. Ekkor a tehenek a vemhesség állapotából a laktáció szakaszába kerülnek át, ami miatt fontos metabolikus, hormonális és immunológiai változásokkal néznek szembe az állatok.

Számos állategészségügyi rizikó merülhet fel
ebben a fázisban:

  • ketózis
  • hipokalcémia
  • oltógyomor-áthelyeződés
  • méhlepény-visszatartás
  • nehéz ellés
  • méh- ill. tőgygyulladás

Mindezek a tranzíciót a legtöbb kihívással és kockázattal teli időszakká teszik, mind a farm, mind az állatok számára. Ugyanakkor, ha megfelelően kezeljük a tranzíciót, ez lehet a legjövedelmezőbb periódus is, ezáltal lehetősséggé változtatva a kockázatokat.

Melyek a valós költségei annak, ha nem előzzük meg
a tranzícióban levő tehenek betegségeit?

A tranzíciós időszak betegségeinek látható és nem látható költségei:

Azonnali látható költségek:
állatorvos és gyógyszerek, extra munka, selejt tej.

Hosszútávú költségek:
csökkenő tejtermelés, késői vemhesülés, selejtezés vagy elhullás.

Egyéb, nem pénzbeli költségek:
a munkarutin zavara.

A költségek nem mindig egyértelműek azonnal.

Azonnali látható költségek:
állatorvos és gyógyszerek, extra munka, selejt tej.

Hosszútávú költségek:
csökkenő tejtermelés, késői vemhesülés, selejtezés vagy elhullás.

Egyéb, nem pénzbeli költségek:
a munkarutin zavara.

A költségek nem mindig egyértelműek azonnal.

A tranzíciós tehenek menedzsmentjének értékelése és iránymutatás a Ready2Milk™ Index segítségével.

A tranzíciós tehenek egészségi problémáinak értékelése, a költségek és
a megelőzésük potenciális előnyeinek azonosítása.

Takarmányozási
javaslatok a MAX™
formulái segítségével.

A Cargill nézőpontja a tranzíciós időszakról

A Cargillnál hiszünk abban, hogy a zökkenőmentes és sikeres tranzíció pozitívan befolyásolja a laktációs görbét. Egy jó tranzíciós időszak laktációba történő átvezetése elérhető a helyes menedzsment gyakorlatokkal és kiegyensúlyozott takarmányozással. A tehenek kényelmébe és takarmányozásába fektetett erőforrások, melyek a magasabb laktációs csúcsot célozzák meg, a laktáció időszakában fizetődnek ki. A fogadó időszakbeli nagyobb mennyiséget „megkeresett” tejnek hívjuk, mert ebbe erőforrást fektetünk. A tejtermelés időszakában az áthúzódó hatás következtében keletkező extra tejet megnyert „ingyen” tejnek nevezzük, mert többlet befektetése nélkül tesszük lehetővé, hogy a tejelőtehenek magasabb szinten termeljenek.

A Cargill véleménye szerint a tranzícióba és a korai laktációba történő befektetésnek van a legnagyobb hozadéka. Ezért ez egyedülálló lehetőség a tejtermelők számára, hogy a tranzíciót lehetőséggé alakítsák egy leküzdendő akadály helyett.

A Cargill tranzíciós tehén modellje a MAX™-ban: egyedülálló eszköz a Ready2Milk™ programban

A Cargill tranzíciós tehén modellje egy egyedi, szabadalmaztatott biológiai modellező alkalmazás az előkészítő és fogadócsoportok takarmányozásához. A tejelőtehenek tranzíciós időszaka meghatározza azok egészségi és biológiai kapacitását illetve a laktációra való felkészültségüket. Az anyagcserezavarok gyakrabban fordulnak elő ebben az időszakban, mint a tejelőciklus bármely más pontján. Az állati szervek szükségleteinek és a biokémiai folyamatoknak átfogó figyelembevételével a tranzíció alatt lehetségessé válik gazdasági szempontból a laktációs teljesítmény maximalizálása és a fogadó időszak anyagcserezavarainak csökkentése.

A Cargill tranzíciós tehén modellje magában foglalja a májműködés és a magzati táplálóanyag-igények, valamint  az energia-, nitrogén-, aminosav-, szénhidrát-, ásványianyag-, nyomelem- és vitaminszükségletek előrejelzését.

A kulcs a megelőzés

Miért jobb a megelőzés, mint a gyógyítás?
A józan ész alapján mondjuk azt, hogy „a megelőzés jobb, mint a gyógyítás” és ezzel mindannyian egyetértünk,  amikor a saját egészségünkről van szó. Ugyanez vonatkozik  a tejelőállományokra is és emiatt ösztönözzük a tejtermelőket, hogy proaktívan gondolkozzanak és az egészségi problémák megelőzési stratégiáit széleskörűen alkalmazzák.

Hogyan segít a Ready2Milk™ program abban, hogy a kockázatok lehetőséggé váljanak?

  • Megmutatjuk, hogy milyen, a tranzíciós időszakhoz kapcsolódó problémák vannak az adott telepen.
  • Azok valós költségeit kimutatjuk.
  • Egyedi, az adott telep problémáira fókuszált megoldást kínálunk.